Question: Find the energy released when 1 6 3 5 5 undergoes decay to become 1 7 C 1 . m ( 1 6 3 5

Find the energy released when 16355 undergoes decay to become 17C1. m(1635)=34.969033u,(173 C1)=34.968853u, m2*He)=4.002603u,.=1.007276,,=1008665u, m.=5.4875799x104u. Note that the mass of electrons is included in the mass of neutral atoms.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!