Question: Find the enterprise valuation cash flow expected for the current year given the following information: Capital expenditures ( CAPEX ) = $ 1 5 0

Find the enterprise valuation cash flow expected for the current year given the following information: Capital expenditures (CAPEX)=$150,000, Depreciation and amortization expenses =$40,000, Earnings before interest and taxes =$400,000, Effective income tax rate =30%. Prior year balance sheet data: required cash $50,000, surplus cash =$20,000, Accounts receivable =200,000, Inventories =$300,000, Accounts Payable = $100,000, Accrued Liabilities =$40,000, Short-term Bank Loan =$90,000. Current year balance sheet data: Required cash =$75,000, Surplus cash =$40,000, Accounts receivable =$210,000, Inventories =$360,000, Accounts Payable =$120,000, Accrued Liabilities =$50,000, Short-term Bank Loan =$110,000.
$105,000
$65,000
-$25,000
$185,000
 Find the enterprise valuation cash flow expected for the current year

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!