Question: Find the EOQ for the following data: Annual Demand = 1 0 0 0 unit Ordering cos ! = $ 1 5 per order Holding

Find the EOQ for the following data:
Annual Demand =1000 unit
Ordering cos!= $ 15 per order
Holding cost = $ 4 per unit per year
Cost per unit = $ 20 for lot size 1-99
= $ 19.75 for lot size 100-199
= $ 19.60 for lot size 200-299
= $ 19.40 for lot size 300-399
= $ 19.25 for lot size 400-up
What will be the total cost for this amount of order quantity including material
price?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!