Question: Find the magnetization M in a magnetic material where: (a) = 1.8 x 10 -5 H/m and H = 120 A/m; (b) r =
Find the magnetization M in a magnetic material where:
(a) μ = 1.8 x 10-5 H/m and H = 120 A/m;
(b) μr = 22, there are 8.3 x 1028 atoms/m3, and each atom has a dipole moment of 4.5 x 10-27 A·m2;
(c) B = 300 μT and χm = 15.
Step by Step Solution
★★★★★
3.25 Rating (146 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
216X105T HOM axIno m 1 so72 xio 47x107m om ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
