Question: FLUID *clear answer plz q1 q2 Question #1 Water flows at a rate of 0.035 m/s in a horizontal pipe whose diameter is reduced from

Question #1 Water flows at a rate of 0.035 m/s in a horizontal pipe whose diameter is reduced from 15 cm to 8 cm by a reducer. If the pressure at the centreline is measured to be 470 kPa and 440 kPa before and after the reducer, respectively (a) Velocity at the inlet of the pipe in ft/s (b) Area (in cm) at the exit pipe line with velocity 6.96 m/s (c) If the diameter of the inlet pipe (in part a) is reduced to 12 cm, calculate either the velocity will be increased or reduced? 470 kPa 15 cm Water 440 kPa (2 8 cm Reducer Question #2 1.1 Mass Flow at a Pipe Junction Consider the steady flow in a water pipe joint shown in the diagram. The areas are: A, = 0.2 m, A2 = 0.2 m2, and Az 0.15 m. In addition, fluid is lost out of a hole at , estimated at a rate of 0.1 m/s. The average speeds at sections and are V = 5 m/s and Vj = 12 m/s, respectively. Find the velocity at sec- tion 2 F 10 = 30
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
