Question: For a confidence Level of 98% with a sample size of 13, find the criticaL t vaLue+ If n=24, {x-bar}=39, and 5:2, find the margin






For a confidence Level of 98% with a sample size of 13, find the criticaL t vaLue+ If n=24, {x-bar}=39, and 5:2, find the margin of error at a 95% confidence Level Give your answer to two decimaL places. In a survey, 17' people were asked how much theyr spent on their child's last birthday gift. The results were roughly bell-shaped with a mean of $30 and standard deviation of $3. Find the margin of error at a 99% confidence level. Give your answer to two decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
