Question: For a given project, the initial investment is $270,000 , the required return for assets of this risk is 15% , and the average book

For a given project, the initial investment is $270,000, the required return for assets of this risk is 15%, and the average book value is $88,000.

The cash flows (CF) and net income (NI) in $ for it for 4 years is given below:

Year 1: CF = 76,000; NI = 15,000

Year 2: CF = 85,000; NI = 17,000

Year 3: CF = 91,000; NI = 21,000

Year 4: CF = 95,000; NI = 24,000

a. The required average accounting return is 23%. Calculate the accounting rate of return (ARR) of the above project. Should the project be accepted or rejected based on the ARR value?

b. Calculate the internal rate of return (IRR) of the above project. Should the project be accepted or rejected based on the IRR value?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!