Question: For a regression equation, if we have the slope estimate b1=14.517, the standard error of the slope estimate, 5.e.(b1) =16.368 and a sample size of
For a regression equation, if we have the slope estimate b1=14.517, the standard error of the slope estimate, 5.e.(b1) =16.368 and a sample size of n=30, what would be the upper bound of a 90% confidence interval for 1, to two decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
