Question: For a Type A universal life policy on (30) with death benefit 50,000: AV. = 20,000 Expense charges are 100 plus 3% of premium. The

 For a Type A universal life policy on (30) with death

benefit 50,000: AV. = 20,000 Expense charges are 100 plus 3% of

premium. The cost of insurance rate in the 11 year is 0.005.

For a Type A universal life policy on (30) with death benefit 50,000: AV. = 20,000 Expense charges are 100 plus 3% of premium. The cost of insurance rate in the 11 year is 0.005. Interest is credited at 0.05 effective. The cost of insurance is discounted at 1, = 0.03. The account value is updated annually. The corridor factor is 250%. A premium of 5000 is paid at the beginning of the 11th year. Calculate AVI. Pi An insurance company issues a special 3-year insurance to a high risk individual (x). You are given the following multi-state model: State 1: active; State 2: disabled; State 3: withdrawn; State 4: dead Annual transition probabilities for k=0, 1, 2: i PA P. P. 1 0.4 0.2 0.3 0.1 2 0.2 0.5 0 3 0 0 1 0 4 0 0 0 i=0.05 and the death benefit is 1000, payable at the end of the year of death. The insured is disabled (in State 2) at the beginning of year 2. Calculate the expected present value of the prospective death benefits at the beginning of year 2. 0.3 For a Type A universal life policy on (30) with death benefit 50,000: AV. = 20,000 Expense charges are 100 plus 3% of premium. The cost of insurance rate in the 11 year is 0.005. Interest is credited at 0.05 effective. The cost of insurance is discounted at 1, = 0.03. The account value is updated annually. The corridor factor is 250%. A premium of 5000 is paid at the beginning of the 11th year. Calculate AVI. Pi An insurance company issues a special 3-year insurance to a high risk individual (x). You are given the following multi-state model: State 1: active; State 2: disabled; State 3: withdrawn; State 4: dead Annual transition probabilities for k=0, 1, 2: i PA P. P. 1 0.4 0.2 0.3 0.1 2 0.2 0.5 0 3 0 0 1 0 4 0 0 0 i=0.05 and the death benefit is 1000, payable at the end of the year of death. The insured is disabled (in State 2) at the beginning of year 2. Calculate the expected present value of the prospective death benefits at the beginning of year 2. 0.3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!