Question: For H 1 = 1 0 m and H 2 = 8 m , if time of 3 years is desired to achieve average Uv

For H1=10m and H2=8m, if time of 3 years is desired to achieve average Uv of 90% for both Clay A and Clay B, what will be the additional required surcharge pressure (p)(in kN/m2)?
Hint; Use the formula: Total sett, H = UA*(mv*H*\sigma v')clay A + UB*(mv*H*\sigma v')clay BTwo soft clay layers A and B, sandwich an intermediate sand layer. Assume ground water
level is at the ground surface.
Fig 1. Subsurface soil profiles, soil properties and loading conditions (for Section B only)
The given design parameters are:
a) Pressure of permanent fill, p0=60kNm2
b) Diameter of proposed sand drain, d or Dw=500mm
c) Smear factor, f=0.8
For H 1 = 1 0 m and H 2 = 8 m , if time of 3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!