Question: For the circuit provided find the voltage gain Av = V 0 / vsig and the input resistance Rin seen by the source vsig. Assume

For the circuit provided find the voltage gain Av = V0/vsig and the input resistance Rin seen by the source vsig. Assume that the source provides a small signal vsig, and the transistors and circuit parameters are given as:
Vbe =0.7 V
VA =
=90
VT =0.025 V
I1=4 mA
Rc =150 k
RL =30 k
Rsig =100
Ic =
mA
gm =
mS
r =
k
Av =
V/V
Rin =
For the circuit provided find the voltage gain Av

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!