Question: For the given cost =$111 and markup =$93, complete the following parts. a. Find the rate of markup based on cost. b. Find the selling
For the given cost =$111 and markup =$93, complete the following parts. a. Find the rate of markup based on cost. b. Find the selling price. a. The rate of markup based on cost is %. (Round to the nearest tenth as needed.) b. The selling price is (Simplify your answer.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
