Question: For the MOS differential pair shown below, let VDD=Vss=1.5 (v), k'n(W/L) = 4 mA/V2, V = 0.5 (v), I=0.8 mA, and Rp 3 k2,.
For the MOS differential pair shown below, let VDD=Vss=1.5 (v), k'n(W/L) = 4 mA/V2, V = 0.5 (v), I=0.8 mA, and Rp 3 k2,. Assume the current source I requires a minimum voltage of 0.5 V to operate properly. VGI = 1.5 (v), VG2 = -0.5 (v). (a) Find VCM and Vid; (b) Find Vov and VGs for each transistors; (c) Find VCM max and VCM min; (d) Find Vidmax and Vidmin; (e) IDI and iD2; Vai TDI O Rp im VDD -Vss Q im RD -0 Up Ton
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
