Question: For the simply supported steel beam E = 2 0 0 GPa; I = 1 2 9 1 0 6 m m 4 shown in

For the simply supported steel beam E=200GPa;I=129106mm4 shown in the
figure, use the double-integration method to determine the deflection at B. Assume L=3.5
m,P=30kN, and w=56kNm.
vB=
mm
For the simply supported steel beam E = 2 0 0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!