Question: For the solution: When the rope is at an angle of 0: = 35 the 0.5kg sphere A has a speed V0 = 1.5 m/s.

For the solution:

For the solution: When the rope is at an angle of 0:

When the rope is at an angle of 0: = 35 the 0.5kg sphere A has a speed V0 = 1.5 m/s. The coefficient of restitution between A and the 0.9kg wedge B is 0.7 and the length of rope I = 0.8 In. The spring constant has a value of 500 N/m and 8 = 30. Determine the velocities of A and B immediately after the impact

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!