Question: Force F , acting in a constant direction on the block, has a magnitude which varies with the position s of the block, F =

Force F, acting in a constant direction on the block, has a magnitude which varies with the position s of the block, F=(50s0.5)N. The mass of the block is 20 kg .
When s=0 the block is moving to the right with speed v=6ms.
The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is k=0.3.
Answer the questions:
What is the work performed by friction force when s=20m?(3 points)
What is the work performed by force F when s=20m?(3 points)
What is the block's speed when s=20m?(Apply the principle of work and energy.)(4 points)
Force F , acting in a constant direction on the

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!