Question: Free Space Path Loss A synchronous orbit satellite communication system consists of a ground station with an antenna of gain G 1 = 5 4

Free Space Path Loss
A synchronous orbit satellite communication system consists of a ground station with an antenna of gain G1=54dBi and a satellite with an antenna of gain G2=36dBi. The distance between the ground station and the satellite is 37,132km. The uplink frequency (when the ground station transmits to the satellite) is f=14GHz. The downlink frequency (when the satellite transmits to the ground station) is f=12GHz. Assume the gains of the antennas remain the same for both frequencies.
a) Determine the minimum transmit power of the ground station necessary for the received power at the satellite to be greater than -85 dBW
b) Determine the satellite's minimum transmit power necessary for the ground station's received power togreater than -94 dBW . why do we supstitute in equations by uplink frequency and not downlink frequency??
c) Why would a link designer choose the down-link frequency to be smaller than the uplink?
Free Space Path Loss A synchronous orbit

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!