Question: From a standard micro - meteorological station over a cotton field with instruments installed at zm = 2 m , the average daily air temperature

From a standard micro-meteorological station over a cotton field with
instruments installed at zm =2 m, the average daily air temperature and the
air relative humidity are observed to be Ta =20C and RH =70%,
respectively. The wind speed is recorded as va =2 m/s, atmospheric pressure
as P =1000 mb and the net radiation as Rn =350 W/m2
. The density of air
under these conditions is 1.19 kg/m3
. Constants given: \lambda =2.44MJ/kg, ca =
1005 J/kg/K, Rv =463 J/kg/K
a. Sketch the system, label the known and unknown variables, and identify the
equations needed.
b. Estimate the daily evapotranspiration (E in mm/day) if the vegetation height is
zveg =1 m and the total plant stomatal resistance is measured as rs =30 s/m.
Utilize the Penman-Monteith equation to estimate evapotranspiration.
From a standard micro - meteorological station

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!