Question: From raw materials inventory: Beginning inventory = $84,000 Purchases $124,000 DM $65,000 From WIP inventory: Beginning inventory = $75,000 DL = $90,000 Ending inventory =
From raw materials inventory: Beginning inventory = $84,000 Purchases $124,000 DM $65,000 From WIP inventory: Beginning inventory = $75,000 DL = $90,000 Ending inventory = $300,000 From FG Inventory: Beginning inventory = $108,000 Ending inventory = $58,000 COGS $205,000 Actual MOH = $300,000 How much is the over/under applied MOH? O $70,000 over applied $75,000 under applied O $70,000 under applied $75,000 over applied None of the other answers are correct
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
