Question: Give Up? Feedback de Atter An electron and a proton are separated by a distance of 1.7 x 10-10 m (roughly the diameter of a


Give Up? Feedback de Atter An electron and a proton are separated by a distance of 1.7 x 10-10 m (roughly the diameter of a single atom). The masses of the electron and proton are me = 9.11 x 10 31 kg and my, = 1.673 x 10-27 kg, respectively. The elementary charge e = 1.602 x 10-19 C. The universal gravitational constant G = 6.67 x 10-1 N.m?/kg2 and the coulomb constant Macmillan Learning k = 8.988 x 10' N.m-/C2. What is the magnitude Fe of the electric force between the electron and the proton? 8.33 x10 -17 Z Incorrect What is the magnitude F, of the gravitational force between the electron and the proton? S 3.51 x10 48 Z In this scenario, how many times stronger is the electric force than the gravitational force? 2.37 x1031 Incorrect
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
