Question: Given: Atmospheric Pressure 3 5 8 . 1 m m H g T H 2 = Room temperature. 1 0 . 0 5 C P

Given:
Atmospheric Pressure 358.1mmHg
TH2= Room temperature. 10.05C
PH2=349.35mmHg
VH2=4.25ml
Use the units that match Formulas for solving a and b
Formula for a and b and can explain which Ru use and why
Calculate moles of H2 gas:
nH2=PH2*VH2R*TH2
R=62.4L*mmHgmol*K,orR=0.0821L*atmmol*K
Calculate moles of the metal
nM=nH21moleM1moleH2
Molar Mass of the metal:
MMof Metal =massofmetalmolesofmetal
a. Find the mo.le.s of H2 gas and mo.les. of metal mg.
b. Find The molar mass of mg.
Please also answer c because i'm not sure how to do it and let me know if any
information is missing
c. If Fe is use instead of mg me.tal. calculate vo.lum.e H2 gas. pro.duced from 0.02755
g of Fe metal. Given
2Fe(s)+6HCl(aq)2Fe(aq)3++3H2(g)
 Given: Atmospheric Pressure 358.1mmHg TH2= Room temperature. 10.05C PH2=349.35mmHg VH2=4.25ml Use

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!