Question: Given that: Sales = $200,000,000 Transportation cost = $12,000,000 Warehousing cost = $3,000,000 Inventory carrying cost rate (W) = 30% Cost of goods sold =

Given that: Sales = $200,000,000 Transportation
Given that: Sales = $200,000,000 Transportation cost = $12,000,000 Warehousing cost = $3,000,000 Inventory carrying cost rate (W) = 30% Cost of goods sold = $90,000,000 Other operating costs = $50,000,000 Average Inventory (Al) = $10,000,000 Accounts receivable = $30,000,000 What is the inventory carrying Cost? 2.000.000 3,000,000 O 4,000,000 5,000,000 6.000.000

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!