Question: Given that unit cost = $25, annual carrying charge = 10%, annual demand = 4000 units, and ordering cost = $15 per oder, the EOQ

Given that unit cost = $25, annual carrying charge = 10%, annual demand = 4000 units, and ordering cost = $15 per oder, the EOQ is

a. 300 units

b. 155 units

c. 22 units

d. 219 units

Please provide explanation.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!