Question: Given the following company data: Average inventory - raw materials = $870,000 Average inventory - work-in-process = $550,000 Average inventory - finished goods = $180,000

Given the following company data: Average

Given the following company data: Average inventory - raw materials = $870,000 Average inventory - work-in-process = $550,000 Average inventory - finished goods = $180,000 Cost of Goods Sold = $14,800,000 Suppose there are 8.75 inventory turns annually. If we are open 245 days per year, the number of days of supply would be: 50 days 39 days 28 days Cannot tell from the given information

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!