Question: Given the following company data: Raw Materials = $ 1 7 , 5 0 0 , 0 0 0 Work - in - Process =

Given the following company data:
Raw Materials =$17,500,000
Work-in-Process =$9,300,000
Finished Goods =$6,400,000
Cost of Goods Sold =$470,000,000
Open 365 days a year
Too many days of supply can result in excessive inventory storage costs:
Given the following information concerning non-instantaneous replenishment (POQ):
Mountain Nectar Brewing Company produces an India pale ale which it stores in barrels in its warehouse and supplies to distributors on demand. The demand for India pale ale is 1800 barrels per day and the company can produce 3000 barrels per day. It costs $750 to set up a production run of India pale ale. Once brewed, the ale is stored in their refrigerated warehouse at an annual cost of $60 per barrel. Mountain Nectar Brewing Company operates 250 days per year (to calculate annual demand).
Which statement below best describes the relationship between daily production and daily demand?
Daily production is not enough to keep up with daily demand so we have a daily shortage of India pale ale
Daily production exactly equals daily demand so zero (0) units are placed in the warehouse every day (when making India pale ale)
Daily production exceeds daily demand such that 1200 units are placed in the warehouse every day (when making India pale ale)
 Given the following company data: Raw Materials =$17,500,000 Work-in-Process =$9,300,000 Finished

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!