Question: Given the following company data: Raw Materials = $17,500,000 Work-in-Process = $9,300,000 Finished Goods = $6,400,000 Cost of Goods Sold = $470,000,000 Open 365 days
Given the following company data:
Raw Materials = $17,500,000 Work-in-Process = $9,300,000 Finished Goods = $6,400,000
Cost of Goods Sold = $470,000,000
Open 365 days a year
What is the average aggregate value of inventory?
A. $33,200,000
B. $1,287,671
C. $90,959
D. $11,066,667
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
