Question: Given the following data about a project: the TBC = $226,000, the CEV = $162,000, the CAC = $126,000. Calculate CPI. Interpret CPI. Calculate FCAC

    1. Given the following data about a project: the TBC = $226,000, the CEV = $162,000, the CAC = $126,000.

      Calculate CPI. Interpret CPI. Calculate FCAC using the first method discussed in the textbook. Interpret FCAC.

    2. Given the following data about a project: the TBC = $362,000, the CEV = $226,000, the CAC = $222,000.

      Calculate CPI. Interpret CPI. Calculate FCAC using the second method discussed in the textbook. Interpret FCAC.

    3. What is the CV for a project that has a TBC = $526,000, a CEV = $226,000, a CAC = $222,000, and CBC = $226,000? Interpret the value of CV. Calculate TCPI. Interpret the TCPI value.

    4. What is the CV for a project that has a TBC = $662,000, a CEV = $366,000, a CAC = $322,000, and CBC = $322,000? Interpret the value of CV. Calculate TCPI. Interpret the TCPI value.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!