Question: Given the following data for a stock: risk-free rate = 2%; factor-1 beta = 1.9; factor-2 beta = -0.6; factor-1 risk- premium = 11%; factor-2
Given the following data for a stock: risk-free rate = 2%; factor-1 beta = 1.9; factor-2 beta = -0.6; factor-1 risk- premium = 11%; factor-2 risk premium = 9%. Calculate the expected rate of return on the stock using the two- factor APT model 15.1% 17.5% 14.5% 16.3%
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
