Question: Given the following data on a hardware item stocked by Andreas Wieland's paint store in Copenhagen, should the quantity discount be taken? D = 1,620

Given the following data on a hardware itemGiven the following data on a hardware item

Given the following data on a hardware item stocked by Andreas Wieland's paint store in Copenhagen, should the quantity discount be taken? D = 1,620 units; S = $10; H = $1; P = $9 Discount price = $6.75 Quantity needed to qualify for discount = 1,620 units = The total cost without the discount is $ (round your response to the nearest whole number). Calculate the total cost of using the price without the dicsount. Use the economic order quantity for Q. = + 3,000 x $15 150 x $4 Total cost (without discount) = +(3,000 $9) 150 2 = $ 27,600 (Round your response to the nearest whole number.) And now calculate the total cost of using the price with the dicsount. Use the quantity of 3,000 units needed to qualify for discount. = + 3,000 $15 3,000 x $4 Total cost (with discount) +(3,000 x $6.75) 3,000 2 = $ 26,265 (Round your response to the nearest whole number.) The discount should be taken if the total cost becomes less than before it. Should the quantity discount be taken? No Yes

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!