Question: Given the following historical returns, what is the standard deviation? Year 1 = 30%; year 2 = 15%; year 3 = -10%; year 4 =
Given the following historical returns, what is the standard deviation? Year 1 = 30%; year 2 = 15%; year 3 = -10%; year 4 = 18%; year 5 = -2%. (round to the nearest percent)
| a. about 3% | ||
| b. about 10% | ||
| c. about 16% | ||
| d. about 32% | ||
| e. None of the above |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
