Question: Given the following historical returns, what is the standard deviation? Year 1=20%; year 2=-12%; year 3=16%; year 4=3%; year 5=-15%.

Given the following historical returns, what is the standard deviation? Year 1=20%; year 2=-12%; year 3=16%; year 4=3%; year 5=-15%.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!