Question: Given the following information about a 10-month project, PV = $24,000 EV = $20,000 AC = $25,000 BAC = $120,000 answer the following questions and
Given the following information about a 10-month project,
PV = $24,000
EV = $20,000
AC = $25,000
BAC = $120,000
answer the following questions and provide detailed explanations.
- How can the cost performance index (CPI) and the schedule performance index (SPI) be used to estimate project progress?
- How is this project currently doing? Is it ahead of schedule or behind schedule? Is it under budget or over budget? Provide detailed explanations.
- Calculate the estimate at completion (EAC) for this project to estimate how mach it may cost and the estimated time to complete to see how long it may take to finish this project. Provide detailed explanations of your analysis.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
