Question: Given the following information: current assets = $450; fixed assets = $400; long-term debt = $455; equity = $300; sales = $470; costs = $400;

Given the following information: current assets = $450; fixed assets = $400; long-term debt = $455; equity = $300; sales = $470; costs = $400; tax rate = 34%. Suppose that assets and costs maintain a constant ratio to sales. What is the total external financing needed if sales increase 25%? Assume the firm pays no dividends. Select one: O a $154.75 O b. $179.75 Oc. $143.75 O d. $190.00 O e. $196.25
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
