Question: Given the following information, what is the economic ordering quantity (EOQ) for Nashville Records Inc.? Total demand (sales) = 15,625 units per year Selling price
- Given the following information, what is the economic ordering quantity (EOQ) for Nashville Records Inc.?
Total demand (sales) = 15,625 units per year
Selling price = $10 per unit
Purchase price (cost) = $5
Carrying costs = 25 percent of inventory value
Fixed cost per order = $1,000
|
| a. | 3,536 units |
|
| b. | 5,000 units |
|
| c. | 3,953 units |
|
| d. | 1,581 units |
|
| e. | 2,500 units |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
