Question: Given the following water surface ( WS ) elevation and pipe data ( length and diameter ) : W S 1 = 1 , 6

Given the following water surface (WS) elevation and pipe data (length and diameter):
WS1=1,600m,L1=1,200m,D1=1.2m
WS2=1,580m,L2=600m,D2=1.0m
WS3=1,550m,L3=900m,D3=1.5m
Complete turbulence is assumed in all pipes. All pipes are rough concrete.
(a) Is the flow rate in Pipe 1 equal to 8m3s? Use your calculations to support your answer.
(b) If your answer is "NO" to question (a), what process you would like to take to derive the flow rate in Pipe 1?
Given the following water surface ( WS )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!