Question: Given the information below, determine the pressure (in atm) at which an unknown substance will melt at -83.1C. Viquid = 18.3 cm3 mol 1

Given the information below, determine the pressure (in atm) at which an unknown substance will melt at -83.1C. Viquid = 18.3 cm3 mol 1 V solid = 17.1 cm3 mol 1 AHfus = 2.81 kJ mol 1 Use the fact that the temperature and pressure at the triple point of the substance is -114.96C and 0.223 atm. Assume the molar enthalpy and molar volumes are constant as a function of temperature.
Step by Step Solution
★★★★★
3.47 Rating (154 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
