Question: In a horizontal water pipe (length L-10 m) inner radius r = 1.25 cm), water flows with an inlet temperature of t = 60C
In a horizontal water pipe (length L-10 m) inner radius r = 1.25 cm), water flows with an inlet temperature of t = 60C and a velocity of w=0.3 m/s. The water cools down by transferring heat to the inner wall of the pipe. The temperature difference of the water and the wall of the pipe AT = 3K is constant over the length of the pipe. Determine the outlet temperature tour of the water at the end of the pipe. W mx Ki = 4.18. p=983.2- n = 466.03 x 10-6 Pax s; = 0.651- kg ma kJ kg. K
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
To determine the outlet temperature tout of the water at the end of the pipe we can use the energy e... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
