Question: Givens: = 30 customers per hour lambda = 24 customers per hour Cost of serving = $7 per hour per server The cost of waiting

Givens:

= 30 customers per hour

lambda = 24 customers per hour

Cost of serving = $7 per hour per server

The cost of waiting = $10 per hour for customer waiting time.

W = 4.5

Calculate the total cost of waiting and serving:

a) for one channel b) for two channels

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!