Question: Grade =12 Question: 3104kg/s and 27C enters a rectangular duct that is 1m long and 4mm by 16mr A uniform heat flux of 600W/m2 is

Grade =12 Question: 3104kg/s and 27C enters a rectangular duct that is 1m long and 4mm by 16mr A uniform heat flux of 600W/m2 is imposed on the duct surface. What is the rature of the air and of the duct surface at the outlet? erties: Cp=1009J/Kg.K,=208.2107N.S/m2,k=0.03W/m.K,Pr=0.7. Mind: ACHmDH,DH=P4AC and NuD=khDH=5.33
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
