Question: Gross profit margin = 70% Inventory turnover ratio = 5 times Sales = $4,000 Net profit margin = 5% Average collection period = 45 days
- Gross profit margin = 70% Inventory turnover ratio = 5 times Sales = $4,000 Net profit margin = 5% Average collection period = 45 days Return on equity = 50% Return on assets = 20% Cash = $75 Current ratio = 2.50 times Accounts payable days = 30 days
Note: Of total sales, 80 percent are on credit and the remainder are cash sales. Assume a 360-day year.
| Cash | __________ | Notes payable | __________ | |
| Accounts receivable | __________ | Accounts payable | __________ | |
| Inventory | __________ | Long-term debt | __________ | |
| Net fixed assets | __________ | Equity | __________ | |
| Total assets | __________ | Total liab. & equity | __________ |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
