Question: H= $5 T= 1.4 hours A factory manager is preparing his aggregate plan for the next three months. The demand is given in the table
H= $5
T= 1.4 hours
A factory manager is preparing his aggregate plan for the next three months. The demand is given in the table below: Month Expected Demand Production Days Demand Per Day 220 22 10 January February March 396 18 22 588 21 28 He decided to adopt a level strategy, and planned to manufacture a constant number of 20 products everyday. The cost information is given in the table below: Inventory carrying cost Average pay rate Labor-hours to produce a unit H dollars per unit per month $12 per hour ($96 per day) T hours per unit Calculate the total cost of this plan, ass given in the table below. Show your work. Cost Calculation Inventory carrying (Hint: Calculate the total amount of inventory first!) Regular-time labor (Hint: If it takes Thours to make one product, how many workers do we need to make 25 products a day?) Hand T values are in the table below: Assume the company starts January with zero inventory at handStep by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
