Question: h Takeoff Landing D = ? Moving together vi = 8.70 m/s h = 1.500 m An automobile with a mass of 1,030 kg

h Takeoff Landing D = ? Moving together vi = 8.70 m/s

h Takeoff Landing D = ? Moving together vi = 8.70 m/s h = 1.500 m An automobile with a mass of 1,030 kg is parked on a moving flatbed railcar; the flatbed is 1.500 m above the ground. The railcar has a mass of 3.57E4 kg and is moving to the right at a constant speed of 8.70 m/s on a frictionless rail. The automobile then accelerates to the left, leaving the railcar at a speed of v = 17.30 m/s with respect to the ground. When the automobile lands, what is the distance D between it and the left end of the railcar? See the figure. m

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!