Question: hat ( y ) = 5 9 . 2 + 8 3 . 4 x . Which of the following is true? A . A

hat(y)=59.2+83.4x. Which of the following is true?
A. A company with 2100 employees could be predicted to have average revenue of about $175 million.
B. For each additional employee, revenue on average will increase by $83.4.
C. This model should not be used to make predictions for companies with more than 82 employees.
D. For each additional employee, revenue on average will increase by $59.2 thousand.
 hat(y)=59.2+83.4x. Which of the following is true? A. A company with

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!