Question: Hello, I am study for an exam coming up and i am desperatly trying to understand how the Average Book Value is $72,000 without know
Hello, I am study for an exam coming up and i am desperatly trying to understand how the Average Book Value is $72,000 without know with Straight-Line Depr/salvage value
I may have missed it in my notes from class.
Computing AAR for the Project . . . . Sample Project Data: Year 0: CF = -165,000. Year 1: CF = 63,120 NI = 13,620. Year 2: CF = 70,800 NI = 3,300. Year 3: CF = 91,080 NI = 29,100. Average book value = $72,000. Required average accounting return = 25%. Average Net Income: ($13,620 + 3,300 + 29,100)/3 = $15,340. AAR = $15,340 / 72,000 = .213 = 21.3%. Do we accept or reject the project? 8-21
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
