Question: Hi - Any advice on the question below gratefully received ! Many Thanks A A particle of mass m = 7.25 kg is in uniform
Hi -
Any advice on the question below gratefully received !
Many Thanks
A

A particle of mass m = 7.25 kg is in uniform circular motion around a fixed point 0, with a radius of orbit r: 0.500111. The particle experiences a net force of magnitude F = 0:3 towards the point 0, where C = 21.0 N 1113. What is the period of the particle's orbit? Give your answer by entering a number, specified to an appropriate number of significant figures, in the empty box below. x'I period of orbit = s
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
