Question: Hi, can you please check if Answer 1 is correct and I am not sure where to start for question 2. Please advise. Buy or

Hi, can you please check if Answer 1 is correct and I am not sure where to start for question 2. Please advise.

Buy or lease a new car?

Car price is $50,000, remaining value is $20,000 after you use it for three years.

Can also lease it for $650 per month for a three-year term, with the first payment due immediately. An annual percentage rate (APR) of 8%.

1.Looking for present value of the lease payments, assuming monthly compounding at the given APR of 8%.

Pmt = $650, N = 3, I = 8%

Pvpmt = $650 x (1-(1+0.08/12)-12x3))/(0.08/12) = $20,274.67

2.Calculate the present value of the $20,000 salvage value, again using monthly compounding and the given APR of 8%. Deduct the salvage value from the purchase price to determine the present value of the cost of buying the vehicle.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!