Question: Homework: Go - Graded Week 7 Homework HW Score: 55.3%, 12.17 of 22 points O Points: 0 of 1 Save Suppose IQ scores were obtained

Homework: Go - Graded Week 7 Homework HW Score: 55.3%, 12.17 of 22 points O Points: 0 of 1 Save Suppose IQ scores were obtained for 20 randomly selected sets of couples. The 20 pairs of measurements yield x = 99.4, y = 100.1, r= 0.907, P-value = 0.000, and y = - 12.23 + 1.13x, where x represents the IQ score of the husband. Find the best predicted value of y given that the husband has an IQ of 106? Use a significance level of 0.05. Click the icon to view the critical values of the Pearson correlation coefficient r. The best predicted value of y is]. (Round to two decimal places as needed.) Help me solve this View an example Get more help - Clear all Check
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
