Question: how do they get W=13.575 HW8.4. Exam 2.2.2 A certain electro-mechanical system consists of 2 coils with a moveable piece that can move either to

how do they get W=13.575

HW8.4. Exam 2.2.2 A certain electro-mechanical system consists of 2 coils with a moveable piece that can move either to the left or the right depending on the current sent to the two coils. The flux linkage for this system is given as: 1 = 0.096 (a ) 21 - 0.008 (2 ) 12 12 = -0.008 (2 ) 21 + 0.06 (1+ 22 where a = 0.11 m and b = 0.1 m. What is the energy Wm when i1 = 12 A,i2 = 14 A, and x = 15.6 cm? Wm[J]= 7.69524 X 0% What is the force of electric origin f for these conditions? fe [N]= -49.32938 ? 100% Try a new variant Correct answer Wm [J]= 13. 5753846154 fe [N]= -49. 3293885602

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!