Question: I just need part E done. Below the image I'll post my answers to part C&D of the question in case you need those C)

I just need part E done. Below the image I'll post my answers to part C&D of the question in case you need those

I just need part E done. Below the image I'll post my

C) Foreign Demand : D* =1250 -50 P*

Home Supply: MC*= P* = 1 +S*/100 or S = 100(P*-1)

Putting D* =S*, we get : 1250 -50 P* = 100(P*-1)

=> 1250 -50P* = 100P* -100 => 150P = 1350

=> P* = 1350/150 = $9

Foreign equilibrium price = $9 => Foreign equilibrium quantity = 100(9-1) = 100*8 = 800 units

When S= 0, P = 1

When D =0, P = 25

Consumer surplus = area under demand curve and the equilibrium price = 1/2* (25-9) *800 = 0.5 *16*800 = $6400

Producer surplus = area over supply function and equilibrium price = 1/2 *(9-1)*800 = 0.5 *8*800 = $3200

Total Surplus = $9600

D) Total Demand D' = D + D* = 1250 -50P + 1250 -50 P = 2500 -100 P

Total Supply S'= S + S* = 100(P-4) + 100(P-1) = 200P -500

Free trade equilibrium: D+D* = S+S*

2500-100P = 200P -500 =.> 3000 = 300P

=> PFT = 3000/300 = $10

D = D* = 1250-50(10) = 1250 -500 = 750 units

Total Demand = 2*750 = 1500 units

S = 100(10-4) = 600 units

S* = 100(10-1) = 900 units

Total supply =1500 units

Home:

Consumer surplus = area under demand curve and the equilibrium price = 1/2* (25-10) *750 = 0.5 *15*750 = $5625

Producer surplus = area over supply function and equilibrium price = 1/2 *(10-4)*750 = 0.5 *6*750 = $2250

Total surplus = 7875

Foreign:

Consumer surplus = area under demand curve and the equilibrium price = 1/2* (25-10) *750 = 0.5 *15*750 = $5625

Producer surplus = area over supply function and equilibrium price = 1/2 *(10-1)*750 = 0.5 *9*750 = $3375

Total surplus = $9000

Change in home total surplus = $(7875 - 7350) = $525

Change in foreign total surplus = $(9000 - 9600) = -$600

Assume Home and Foreign countries both produce the same good. a. Home's demand curve is D = 1250-50P, where D is quantity demanded and P is the competitive price. Home's competitive supply curve is given by MC = 4 + S/100, where S is quantity-supplied. Assuming P = MC and D-S, solve for Home's equilibrium price and quantity. b. Solve P when S=0 and when D=0 in order to find the vertical intercepts, and draw the supply and demand diagram. Solve for both consumer surplus and producer surplus. c. Foreign's demand curve is also D* = 1250-50P*, but Foreign's supply curve is given by MC* = 1 + S*/100. Assuming P* = MC* and D*=S*, solve for Foreign's equilibrium price and quantity. Draw the supply and demand diagram for Foreign, and solve for Foreign's consumer surplus and producer surplus. d. Now find the free trade equilibrium, assuming no transportation costs or tariffs, by setting P=P* and D+D* = S+S*. Solve for the free trade price, and the quantities demanded and supplied for both countries. Show your solution on your supply and demand diagrams, and solve for each country's consumer and producer surplus. How much does the total surplus in each country rise as a result of free trade? e. Home now levies an 80 cent tariff on imports from Foreign. To solve this, set P=P* +0.80, and then set D+D* = S+S*. Simplify and substitute until you solve for both P and P*, and then solve for the quantities demanded and supplied for both countries. Show your solution on your supply and demand diagrams. Relative to the free trade equilibrium, how much does each country's consumer and producer surplus change? How much revenue is collected by Home's government? How much does total surplus (welfare) change in each country? What happens to total welfare considering both countries

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!