Question: I just wanted to make sure I got this question right: 1. A plane takes off from an airport which is at sea level. The

I just wanted to make sure I got this question right:

1. A plane takes off from an airport which is at sea level. The aircraft's altitude in metres at a time of t minutes is modelled by the equation h = 5400 In(t + 1) a) What is the height of the plane after five minutes? If we consider E= 5 then m = metres h = 5400 in (5+ 1 ) = 5400 La (6) = 5400 x 1. 79 1 75 9469 = 9675. 50m (to 2 d. p. )
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
